Profilaktyka i higiena

MINI PRZEWODNIK ZDROWEGO UŚMIECHU KLINIKI STOMATOLOGICZNEJ SMILE MAKERS

Macro happy woman's smile with healthy white teeth, bright gloss lips

Profilaktyka i higiena zębów to wszystkie zabiegi, które mają na celu zapobieganie chorobom zębów oraz przyzębia. Nie wystarczy regularne mycie zębów. Na profilaktykę i higienę jamy ustnej składają się takie elementy jak edukacja w zakresie nawyków higienicznych oraz sposobów doboru środków do higieny jamy ustnej, skaling i piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie zębów oraz regularne wizyty kontrolne.

Zapoznaj się z krótkim przewodnikiem, który stworzyliśmy w trosce o piękny, zdrowy uśmiech naszych Pacjentów. Nie wahaj się również zadawać pytania podczas wizyty w naszej klinice stomatologicznej. Specjaliści Smile Makers z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania! A tymczasem zapraszamy do lektury.

 Zobacz , jak prawidłowo myć zęby.

Polecamy również filmik instruktażowy przeznaczony dla dzieci.

Na czym polega skaling?

Skaling to nic innego jak usuwanie złogów i kamienia nazębnego, które osadzają się pod i nad dziąsłami. Szybkość osadzania się kamienia na zębach jest kwestią indywidualną, a na jego powstawanie wpływają takie czynniki jak: picie kawy, herbaty oraz palenie papierosów. Jest kilka metod skalingu. Jednym z nich jest mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego poprzez rozłupywanie i rozkruszanie specjalnym dłutkiem. Inną metodą jest użycie ultradźwięków z drganiami kilkudziesięciu tysięcy na sekundę, które rozbijają nagromadzony kamień.

Plaque Removal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na czym polega piaskowanie?

Zabieg piaskowania ma na celu usunięcie przebarwień oraz nagromadzonych osadów z powierzchni zęba. Podczas piaskowania powierzchnia zęba jest polerowana, co utrudnia powstawaniu osadów w przyszłości.

higiena1

 

 

Co to jest fluoryzacja?

Fluoryzacja polega na pokryciu szkliwa zębów specjalnymi środkami zawierającymi fluor np. lakierem bądź żelem, po to by wzmocnić szkliwo. Aby fluoryzacja przyniosła oczekiwany rezultat niezbędne jest najpierw usunięcie kamienia i osadów, w przeciwnym wypadku fluor nie dotrze do wszystkich powierzchni naszych zębów. Zabieg fluoryzacji jest bardzo dobrą i skuteczną formą profilaktyki przeciwpróchnicowej – pozwala zredukować występowanie próchnicy do 40%!

Na czym polega lakowanie zębów?

Na powierzchni żującej zębów znajdują się naturalne bruzdy, w których bardzo łatwo gromadzi się i zalega pokarm. Takie środowisko stanowi doskonałe siedlisko rozwoju bakterii powodujących m.in. próchnicę. Aby zapobiec rozwojowi chorób zębów stosuje się właśnie zabieg profilaktyczny zwany lakowaniem. Lakowanie zębów polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd zębów bocznych tj. trzonowych i przedtrzonowych, jak również otworów ślepych w stałych górnych dwójkach. Lakowanie wykonuje się zarówno na zębach mlecznych jak i stałych, w których nie stwierdzono ognisk próchnicy. Z tego też względu zaleca się wizytę w gabinecie stomatologicznym tuż po wyrżnięciu zębów.

 

 

 

 

Więcej informacji i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o profilaktykę i higienę jamy ustnej znajdziecie Państwo TUTAJ