Periodontologia

PERczyszczenieIODONTOLOGIA to nauka zajmująca się chorobami tkanek przyzębia, które dotykają około 80% dorosłej populacji. Wszystkie tkanki otaczające ząb i utrzymujące go w kości nazywamy przyzębiem. Choroby przyzębia powodują zmniejszenie utrzymania zęba, co w konsekwencji może prowadzić nawet do jego wypadnięcia. Najczęstszą przyczyną chorób tkanek są bakterie, które powodują stan zapalny.

 

Innymi czynnikami mającymi wpływ na rozwój chorób są np. uwarunkowania genetyczne, stres, palenie tytoniu jak również źle wykonane uzupełnienia. Pierwszym niepokojącym objawem i sygnałem rozpoczynającej się choroby może być krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania, bolesność dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Należy wówczas niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku stwierdzenia choroby, pierwszym etapem leczenia jest usunięcie kamienia i osadu. Bardzo często wykonanie tego zabiegu usuwa problem bądź zmniejsza stan chorobowy. W przypadku, kiedy stan chorobowy jest dużo bardziej zaawansowany, stomatolog ustala z Pacjentem indywidualny plan leczenia.

Dzisiejsza medycyna zna już możliwości uporania się z tym problemem, jednak skuteczne zwalczanie periodontopatii jest możliwe wyłącznie przez połączenie działań profilaktycznych (optymalna higiena jamy ustnej) i leczniczych.

Więcej na temat działań profilaktycznych znajdziesz w zakładkach:

Profilaktyka i higiena 

Pytania i odpowiedzi Profilaktyka i higiena