Pytania i odpowiedzi PROTETYKA

W jaki sposób należy dbać o protezę zębową?

Prawidłowa higiena protezy zębowej stanowi bardzo istotny czynnik wpływający nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także przedłużenie okresu użyteczności każdej protezy. Proteza podobnie jak własne żeby powinna być czyszczona z resztek jedzenia przy użyciu specjalnej szczoteczki i preparatów do czyszczenia, które zaleci stomatolog. Należy również pamiętać, że protezy mogą się potłuc i wyszczerbić, dlatego w trakcie mycia powinno się zachować szczególną ostrożność. Najlepiej po umyciu położyć ją do suchego pudełka. Proteza powinna być płukana pod bieżącą wodą po każdym posiłku. Pamiętaj także, aby nie używać płynów wybielających, które mogą wybielić różową część protezy!

Straciłam jeden ząb, którego i tak nie było widać. Czy powinnam mimo to uzupełnić jego brak?

Zawsze trzeba uzupełniać braki zębowe i to możliwie jak najszybciej, niezależnie od ilości zębów i ich umiejscowienia w jamie ustnej (z wyjątkiem zębów mądrości). Dlaczego jest to takie ważne? W przypadku braku zębów- jednego bądź wielu- dochodzi do wędrówki zębów sąsiednich tj. ich przechylania czy też obracania, z tego względu, że dążą one do kontaktu z zębami przeciwstawnymi. Jeśli zęba przeciwstawnego nie ma, wówczas automatycznie następuje tzw. wzrost zęba, co blokuje ruchy w trakcie żucia i wygląda nieestetycznie. Jeśli nie uzupełnimy braków, dochodzi do sytuacji, kiedy musimy następne zęby usuwać bądź korygować kształt przed wykonaniem jakiegokolwiek wypełnienia protetycznego.

 

Na jak długo starczają protezy?

To zależy od rodzaju protezy. Zwykła proteza akrylowa ma okres użytkowania od 1 roku do 5 lat. W przypadku protezy szkieletowej odlewanej z częścią metalową, indywidualnie na modelu pod zamówienie Pacjenta z elementami retencyjnymi i elementami podpierającymi przenoszącymi siły żucia na własne zęby pacjenta, proteza starcza nawet okres około 10 lat. Oczywiście taka proteza jest dużo bardziej zalecana.

Jakie są poszczególne etapy wykonania protezy?

Zazwyczaj gotową protezę pacjent otrzymuje po od 3 do 5wizyt. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej stomatolog pobiera wyciski. W zależności od stopnia skomplikowania pracy, konieczna jest obecność Pacjenta na kolejnych 2-3-4 wizytach w celu dokonania przymiarek. Po kilku czy kilkunastu tygodniach wykonujemy wizytę kontrolną.

Co to są wkłady koronowe – korzeniowe?

Wkłady koronowo – korzeniowe są to wzmocnienia zębów, które cementuje się w korzeniu. Zawsze jeśli ząb był wcześniej leczony kanałowo, przed wykonaniem jakiegokolwiek wypełnienia protetycznego, korona musi być wzmocniona wkładem koronowo – korzeniowym. Są one wykonywane ze stopów metali szlachetnych bądź nieszlachetnych i przygotowywane w naszej pracowni indywidualnie pod zamówienie Pacjenta. W naszej klinice stomatologicznej bardzo powszechnie stosujemy w tej chwili wkłady z włókna szklanego, które mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim moduł elastyczności wkładów z włókna szklanego jest bardzo zbliżony do modułu elastyczności zębiny, co powoduje, że takie zęby rzadziej ulegają pęknięciom i złamaniom.

Co to jest korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej?

Każda korona protetyczna składa się z dwóch warstw – czapeczki i warstwy porcelany. Korona na podbudowie cyrkonowej posiada czapeczkę wykonaną z tlenku cyrkonu.

Co to jest korona porcelanowa na podbudowie metalowej?

Każda korona protetyczna składa się z dwóch warstw – czapeczki i warstwy porcelany. Korona na podbudowie metalowej posiada czapeczkę wykonaną ze stopów metali szlachetnych (stopy złota) bądź nieszlachetnych (stopy chromowo-kobaltowe)

Czy korony protetyczne są bezpieczne?

Tak, jak najbardziej. One wzmacniają ząb, kiedy jest on bardzo mocno zniszczony i często jedyną możliwością zachowania takiego zęba przez długie lata jest właśnie korona protetyczna.

Jaka jest różnica pomiędzy koroną protetyczną a mostem protetycznym?

Korona protetyczna to nakładka, którą stosuje się na pojedynczy ząb. Natomiast most protetyczny wykonywany jest w sytuacji kiedy zębów brak, ponieważ zostały usunięte (może to być brak jednego zęba bądź kilku). Most protetyczny opiera się na zębach sąsiadujących. Podobnie jak korona protetyczna przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów jak tlenek cyrkonu most protetyczny jest niewidoczny i nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Ile czasu trwa wykonanie korony protetycznej?

Czas wykonania korony protetycznej zależy od jej rodzaju. Wykonanie prostej korony protetycznej porcelanowej na stopie metali szlachetnych bądź nieszlachetnych trwa z reguły około tygodnia. W trudniejszych przypadkach, przy indywidualnym doborze koloru u protetyka czas wykonania może się wydłużyć nawet do dwóch tygodni.