Po leczeniu kanałowym tkanki zęba stają się coraz bardziej kruche i w związku z tym zalecana jest odbudowa protetyczna, która zabezpiecza taki ząb przed złamaniem w przyszłości.
Po leczeniu kanałowym tkanki zęba stają się coraz bardziej kruche i w związku z tym zalecana jest odbudowa protetyczna, która zabezpiecza taki ząb przed złamaniem w przyszłości.
Tak, ząb leczony kanałowo może się zepsuć. Przyczyny mogą leżeć po stronie pacjenta i lekarza. Zapalenie tkanek może nastąpić w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, bądź też z winy lekarza, kiedy leczenie kanałowe przebiegło nieprawidłowo np. zainfekowana miazga nie została dokładnie usunięta..
Pomimo pomyślnie wykonanego zabiegu, organizm sam musi jeszcze zwalczyć stan zapalny, który wcześniej powstał. Aby wspomóc proces leczenia stomatolog często zaleca antybiotyk bądź też zwykły lek przeciwbólowy. Dodatkowym objawem, który może się utrzymywać od kilku godzin do kilku dni i nie powinien budzić naszego niepokoju jest tkliwość zęba, na przykład podczas jedzenia. Aby zredukować nieprzyjemne uczucie można zastosować zimny okład z kostek lodu oraz starać się nie jeść tą stroną, po której znajduje się niedawno leczony ząb. UWAGA! Jeśli ból trwa dłużej niż kilka dni i wyraźnie nasila się – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Podczas leczenia kanałowego zostaje usunięta tkanka odpowiedzialna za unerwienie i ukrwienie. Nie należy się jednak tym przejmować – najważniejsze, że stan zapalny został zlikwidowany. Dobrze wykonany zabieg pozwala zachować funkcjonalność zęba na długie lata.
W każdym przypadku istnieje niewielkie ryzyko niepowodzenia zabiegu kanałowego leczenia zęba. Sama jego anatomia jak np. wąskie lub zarośnięte kanały, ma wpływ na przebieg i rezultat leczenia. Aby zmaksymalizować szanse powodzenia zabiegu, każde leczenie kanałowe w naszej klinice odbywa się przy użyciu mikroskopu, który pozwala lekarzowi precyzyjnie przeprowadzić zabieg.
Wskazaniem do leczenia kanałowego jest stan zapalny i zainfekowana miazga. Przyczyną takiego stanu mogą być złamane bądź pęknięte zęby, głębokie ubytki bądź wielokrotne leczenie zęba. Zapalenie miazgi może się objawiać poprzez pulsujący, silny ból, nadwrażliwość termiczną, ból przy nagryzaniu, czy też obrzęk błony śluzowej.