Pytania i odpowiedzi PROFILAKTYKA I HIGIENA

Jak często powinno się wykonywać fluoryzację?

Fluoryzację powinno się wykonywać co ok. 6 miesięcy

Czy zabieg fluoryzacji wybiela zęby?

Fluoryzacja wzmacnia szkliwo i często Pacjentom faktycznie wydaje się, że zęby są bielsze. W rzeczywistości jest to spowodowane wcześniejszym usunięciem kamienia nazębnego, grubszym szkliwem oraz dokładnym wyszczotkowaniem zębów.

Kto powinien poddać się fluoryzacji zębów?

W Polsce występuje kilka regionów gdzie występuje nadmiar fluoru i osoby mieszkające w takich miejscach fluoryzacji wykonywać nie powinny. Według badań Mazowsze i Warszawa do takich regionów nie należą. Fluoryzację powinni zatem wykonywać wszyscy jako jeden z elementów podstawowej profilaktyki i higieny jamy ustnej w celu zapobiegania próchnicy, remineralizacji szkliwa i przebarwień czy nadwrażliwości szyjek zębowych.

Kto wykonuje zabieg piaskowania zębów w klinice Smile Makers w Warszawie?

W naszej klinice stomatologicznej zabieg piaskowania zębów wykonują wykwalifikowane higienistki.

Czy można zapobiec gromadzeniu się kamienia nazębnego. Jeśli tak, to w jaki sposób?

Jest kilka prostych zasad, które warto zapamiętać, aby zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego. Przede wszystkim należy prawidłowo myć zęby dwa razy dziennie, stosować nici dentystyczne oraz odbywać regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Jak często powinno się wykonywać wizyty kontrolne u stomatologa?

W zależności od wieku wizyty kontrolne bezwzględnie powinno się wykonywać dzieci – co 3 miesiące, natomiast dorośli co 6 miesięcy. Osoby z chorobami przyzębia powinny kontrolować stan zębów u stomatologa co 3 miesiące.

 

Dlaczego profilaktyka zębów i jamy ustnej jest ważna?

Jak w każdym przypadku , tak i tutaj – lepiej zapobiegać aniżeli leczyć. Profilaktyka i higiena jamy ustnej wymagają od nas samodyscypliny jednak nagroda jest bezcenna – są nią zdrowe zęby. Ponadto liczne badania dowodzą, że próchnica i choroby przyzębia, które są skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej mają niekorzystny wpływ na cały organizm i podstawowe funkcje życiowe jak jedzenie, mowa czy kontakty interpersonalne.

Co wyróżnia klinikę SM pod względem wykonywania zabiegów higienizacji od innych klinik?

W klinice Smile Makers zostaniecie Państwo obsłużeni kompleksowo tzn. że mogą Państwo u nas wykonać wszystkie zabiegi z zakresu higienizacji – skaling, piaskowanie, polerowanie pastami oraz fluoryzację.

W naszych gabinetach posiadamy również piaskarkę poddziąsłową Air Flow Master Piezon, dzięki której jesteśmy w stanie skuteczne usunąć  biofilm, czyli bakterie oraz inne osady, nawet w najgłębszych kieszonek przyzębnych bez uszkodzenia nabłonka i tkanki łącznej oraz bez zarysowania powierzchni zębów. Piaskarka Air Flow to urządzenie, które zamiast drobnego piasku, czyści okolice zębów mieszanką powietrza i proszku oraz płukanki wodnej.  Technologia piaskarki poddziąsłowej niejednokrotnie pozwala na jej zastosowanie jako alternatywę dla kiretażu zamkniętego,  tradycyjnej, mechanicznej metody leczenia stanu zapalnego.

Wszystkie zabiegi w klinice Smile Makers wykonywane są przez wykwalifikowane higienistki.

Jak dbać o zęby po piaskowaniu?

W dniu przeprowadzenia zabiegu obowiązuje tzw. biała dieta tzn. należy wstrzymać się od jedzenia i picia kolorowych produktów; nie wolno pić kawy, herbaty. Po piaskowaniu zębów należy unikać cytrusów, soków owocowych oraz napoi gazowanych. Aby zmaksymalizować efekty zabiegu należy dokładnie szczotkować zęby.