Pytania i odpowiedzi CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Czy na zabieg usunięcia ósemek można dostać zwolnienie lekarskie?

Obecnie nie ma takiej możliwości, ale zabieg można zaplanować przed weekendem.

Czy mogę usunąć cztery ósemki na raz?

Zabiegi usuwania ósemek zazwyczaj wykonuje się stronami – wówczas jedna część nienaruszona jest wykorzystana do rozdrabniania pokarmu a druga ma szansę najszybciej się zagoić. Zdarza się jednak, że zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym – wtedy usuwa się wszystkie zaplanowane zęby.

Co zrobić jeśli przy ósemce pojawił się bolesny stan zapalny?

Należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologia, który zdiagnozuje przyczynę zapalenia, jeśli zajdzie potrzeba zaleci profesjonalne środki do dezynfekcji jamy ustnej, ewentualnie antybiotyki. Może się zdarzyć, że będzie również niezbędna interwencja chirurgiczna.

Czy dłutowanie ósemek boli?

Zdecydowanie jest nieprzyjemne. Skala bólu jest cechą indywidualną i zależy od warunków anatomicznych – u każdego pacjenta nasilenie dolegliwości jest inne. Aby zminimalizować uczucie dyskomfortu pacjenci są zaopatrzeni w antybiotyk i silne środki przeciwbólowe, dzięki czemu wszelkie niedogodności zazwyczaj znikają do 1 dnia po zabiegu.

Na czym polega dłutowanie ósemek?

Dłutowanie ósemek polega na operacyjnym dotarciu do całego zatrzymanego zęba, usunięciu go w całości lub w częściach, a następnie na zaszyciu rany. Dłutowanie ósemek odbywa się w miejscowym znieczuleniu.

Kiedy powinno się usuwać ósemki?

Nie zawsze posiadanie ósemek wiąże się z koniecznością ich usuwania. Jednakże zaleca się ich ekstrakcję w przypadku powtarzających się dolegliwości, których nie można wyleczyć zachowawczo. Również jeśli przeszkadzają w leczeniu ortodontycznym.

Jak sprawdzić czy mam ósemki?

W przypadku ósemek zdarza się, że nie wystarczy spojrzeć w lustro, aby stwierdzić posiadanie zębów mądrości. Jako, że rosną one jako ostatnie, mogą nie mieć miejsca, aby się wyrżnąć i wówczas pomimo swojej obecności nie są widoczne gołym okiem. O takich ósemkach mówimy, że są zębami zatrzymanymi. W takiej sytuacji wykonuje się zdjęcie pan tomograficzne, które pozwala stwierdzić obecność zębów zatrzymanych.

Co to są zęby mądrości i czy każdy je ma?

Zęby mądrości są to trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane ósemkami. Wyrżnięcie się ósemek jest cechą indywidualną każdego człowieka. U niektórych osób ósemki pojawiają się nawet koło 40 roku życia, u niektórych wcale, nie ma na to reguły.