Pytania i odpowiedzi STOMATOLIGIA ESTETYCZNA”

Jakie są przeciwwskazania do licówek?

Nie wolno stosować licówek u osób, które posiadają parafunkcje zgryzowe np. bruksizm, zaciskanie zębów. Jeśli Pacjent cierpi ma skłonności nerwicowe przejawiające się w obgryzaniu paznokci, ołówków itp. wówczas odradzamy takim osobom wykonywanie licówek, gdyż wspomniane działania mogą licówkę bardzo szybko zniszczyć. Przeciwwskazaniem do wykonania licówek są również choroby dziąseł czy przyzębia, które trzeba najpierw wyleczyć, a dopiero później wykonać licówki.

Jakie są wskazania do wykonania licówek porcelanowych?

Licówki są to cienkie płatki ceramiki, które nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Głównymi wskazaniami do licówek są: diastema, nieznaczna zmiana kształtu bądź koloru zębów, liczne ubytki przyszyjkowe, erozje. Licówki są zabiegiem estetycznym, nie leczniczym.

Czy mogą pojawić się skutki uboczne po wybielaniu?

Niezmiernie często w czasie wybielania zębów Pacjenci wykazują nadwrażliwość zębów. Jednak pojawia się ona przejściowo i przy ścisłym stosowaniu się do zaleceń lekarza, można ten dyskomfort zminimalizować.

Jak powinno się dbać o zęby po zabiegu wybielania?

Przez kilka do kilkunastu dni należy stosować tzw. białą dietę. Czas, w którym powinniśmy wstrzymać się od spożywania kolorowych, barwiących napojów i pokarmów (np.czerwone buraki, szpinak, czerwone wino, czarna porzeczka, marchew) zależy od rodzaju wybielania zębów. Jednak zawsze biała dieta obowiązuje w trakcie wybielania oraz kilka dni po jego zakończeniu Ze względu na często występującą nadwrażliwość zębów powinno się również unikać w tych dniach spożywania cytrusów czy napojów gazowanych. Dla utrzymania efektów wybielenia można zacząć stosować pasty wybielające.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów jest bezpieczne pod warunkiem, że robi się to pod kontrolą lekarza. Przede wszystkim stomatolog powinien najpierw dokonać kontroli stanu uzębienia. Zabieg można wykonać tylko wówczas, jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do jego wykonania np.: stanu zapalnego dziąseł, nadwrażliwości na bodźce termiczno-chemiczne. Okres ciąży i karmienia według producentów środków wybielających również stanowi przeciwwskazanie do wykonania wybielania.

Jak długo utrzyma się efekt wybielania?

Wybielanie zębów nie jest niestety na całe życie – z reguły efekty wybielenia utrzymują się przez półtora roku do dwóch lat. Kolor zębów zazwyczaj jednak nie wraca do stanu wyjściowego. Jeśli chcemy mieć z powrotem białe zęby, wybielanie można powtarzać – niekoniecznie tą samą metodą.